Nagy munka volt, de összeállítottam a “függönyözési hiba-útmutatót”, amivel remélem segítek pár embernek rendbetenni az ablakok környékét.
Első hiba:
Túl alacsonyra szerelt függönyrúd
Bevallom, ebben én is bűnös vagyok pl. a saját lakásom esetén, annyi szerencsém van viszont, hogy nagy a belmagasság ezért igazából nem zavaró (de azért hamarosan korrigálni tervezem a dolgot).
Az ablak a túl alacsonyra szerelt rúd miatt kisebbnek néz ki.
Így csináld jól:
Az a szerencsés, ha a felső ablakkeret és a mennyezet között van elhelyezve a rúdkarnis, vagy 1/2, vagy 2/3 arányban (közelebb a mennyezethez). Mennyezeti sínt is fel lehet szerelni, ez főleg kisebb belmagasságú lakásokban szerencsés, vagy ha a nagy belmagasságú lakásban úgy oldjuk meg a karnist, hogy karnistakaró díszléccel takarjuk el azt, amit nem akarunk látni.
Második hiba:
Túl rövid függöny
Ebben is bűnös vagyok, olyan lakásoknál mikor nem volt pénz függönyt varratni, és az ikeás függönyök 3 méteres hossza pedig túl rövid volt a belmagassághoz.
Amúgy a magyar lakosság nagy része elköveti ezt a hibát, főleg a konyhai ablakoknál és erkényajtó-ablak kombinációknál (amikor a radiátor fölött véget ér a függöny).
Ez egy olyan hiba, amit fájdalmas nézni, olyan mint a túl rövid nadrág. Ne tegyétek ezt az ablakaitokkal, mert ha minden más jól is működne a szobában, ez garantáltan agyon fogja csapni az összképet.
Így csináld jól:
Három megoldási mód van a problémára, és plusz egy, ha egyszerűen tényleg olyan az ablak, hogy csak rövid függönyt lehetne rá tenni:
- Lebegő (float/hover)
Ez az, amikor a függöny 1-2,5 cm-el a föld fölött lebeg, az anyag így egyenesen hullik, nem érinti a földet. - Megtörő (break)
Amikor a függöny csak épphogy érinti a földet, így az anyag megtörik egy picit. - Amikor bőven van anyag (angolul puddle, nem tudom ezt hogy lehetne jól fordítani)
A romantikusok álma. Különösen jó ezt alakalmazni, ha különleges, nehéz függönyanyagunk van. Ha olcsó, könnyű anyagból csináljuk ami csúnyn törik (pl ikea vivan) akkor nem biztos, hogy a kívánt hatást érjük el vele.
A stílustól függően különböző mértékű lehet a ráhagyás, ez már abszolút vérmérséklettől függ, biztos egy csomó ember van akinek ez elképzelhetetlen.
+1. Ha tényleg olyan az ablak, hogy nem lehetne csak rövid függönyt tenni, mert pl. alatta van a konyhabútor, tegyetek római rolót! Ezerszer jobban mutat mit egy furcsán megvágott függöny.
Példa saját “praxisból” (itt amúgy nem csak rövid az anyag, de kevés is):
Harmadik hiba:
Nem elég széles függönyrúd
Ugyanúgy, mint a túl alacsonyra szerelt függönyrúdnál, ez a hiba is optikailag kicsinyíti az ablakot.
Így csináld jól
A függönyrúd mindkét oldalon 15-25 cm-el lógjon túl az ablakkereten!
Negyedik hiba:
A függöny anyaga nem elég széles
Ezzel a hibával főleg akkor találkoztam, mikor kiadó lakásokba spórolásból egy függönypárnak a felét akasztották fel az egyik, a másik felét meg a másik ablakra. A legjobb az volt, hogy túl vastag volt a rúd, ezért még el sem lehetett húzni a sötétítőfüggönyt, így az amúgy világos szoba esti sötétségbe borult. A függöny emellé még kicsit rövid is volt, szóval a tragédia teljes volt, szerrencsére a probléma elég könnyen orvosolható:
Ne fél pár függönyt akassz az ablakra! Ha nagyon széles az ablak, lehet hogy “dupla adag” függönyre is szükséged lehet, amit összevarrathatsz vagy csak simán egymás mellé akaszthatsz, a fodrozódás miatt nem fog látszani hogy nincs összevarrva.
Ha varratsz, a karnis szélességét vedd figyelembe. Ennek a méretnek 1,5-2szeresére is szükség lehet anyagtól és varratási módtól függően.
Így csináld jól:
Összegzés
A saját függönyöm
Többen is kérdeztek a legutóbbi bejegyzés után a saját függönyömről. Anyaga nem függönyanyag, hanem sima méteráru boltban vettem a szükséges anyagot, tökéletesen bevált, elég macskaálló, és szép az esése. Sajnos az anyag típus nevét nem tudom, de próbáltam olyan képet csinálni, ahol látszik a textúrája, kicsit ruganyos anyagról van szó.
A képeken szerintem nem látszik, de az akasztási magassága/szélessége nem tökéletes, ezt hamarosan korrigálni fogom, így egy kicsit kevesebb esése lesz az anyagnak.
Amúgy nincs probléma ezzel a ‘poodle’ esési móddal(vagyis hogy van plusz anyag a földön), pedig van egy kutya meg egy macska is, nem érzem hogy összegyűjtené a szőrt.
És végül egy kis bajkeverő, aki megzavarja a fozózást:
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blog facebook oldalát is, hogy ne maradj le semmiről! 🙂
A poszt követi Emily Henderson azonos témájú cikkét, amit elolvashattok itt angolul:
https://stylebyemilyhenderson.com/blog/hanging-curtains-all-wrong
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: